زلزله خاموش در کمین تخت جمشید

« محمد مهدی برومندی » امروز(شنبه) در گفت و گو با خبرنگار پارلمانی ایرنا، گفت: از مجموع 103 دشت کشاورزی استان فارس به جز 2 دشت، دارای بیلان آب منفی بوده و جزو دشت های ممنوعه هستند

وی افزود: در شهرستان ارسنجان سطح آب زیرزمینی 35 متر افت کرده است و این در حالی است که جبران هر یک متر افت، نیازمند یک هزار میلی متر بارندگی با فرض عدم بهره برداری از آن است.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی خاطرنشان کرد: فرونشت زمین به ویژه در جنگلی در نزدیک صفه تخت جمشید که حدود 12 هکتار است، علاوه بر پدیده فرونشست، زمین دچار شکاف شده و رانش زمین هم مشاهده شده است.

برومندی اضافه کرد: به منظور مقابله با این پدیده ها در حال حاضر استفاده از منابع آب آشامیدنی مرودشت و روستاهای منطقه تعطیل شده و دیگر از آن برداشت نمی شود

وی تاکید کرد: باید اعتباراتی برای تملک زمین های اطراف تخت جمشید و جلوگیری از برداشت آب در این منطقه در نظر گرفته شود تا فعالیت های کشاورزی از این منطقه را حذف کنیم.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی با اشاره به وجود 17 اثر ثبت جهانی همچون تخت جمشید، نقش رستم و پاسارگاد در این منطقه، اظهار داشت: البته این آثار، ردیف اعتباری محدودی داشتند که اخیرا مقرر شد ردیف مستقلی با اعتبار 10 میلیارد تومان برایتخت جمشید در نظر گرفته شود که از منابع آن می توان برای زیباسازی،تملک اراضی اطراف آثار موجود در منطقه، سیستم های حفاظت الکترونیکی و بازدید در شب استفاده کرد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا در حال حاضر فرونشست زمین در محوطه های این آثار رخ داده است ؟ اظهار داشت : یکی از مناطقی که به شدت از پدیده فرونشست زمین تاثیر پذیرفته است، تخت جمشید و نقش رستم است.**آغاز به کار کمپین دلواپسان آب در پاسارگاد 

برومندی در ادامه از آغاز به کار کمپین دلواپسان آب در شهرستان پاسارگاد خبر داد و گفت: به دنبال بروز فرونشست زمین در این منطقه در اقدامی ابتکاری و خودجوش کمپین دلواپسان آب در این شهرستان آغاز به کار کرده است.

به گفته وی این کمپین با همکاری کشاورزان،اقداماتی را همچون بستن چاه های غیرمجاز،ترویج محصولات کم آب و حذف کشت محصولات پرمصرف همچون برنج، پیاز و ذرت و همچنین آگاه سازی مردم از خطرات بهره برداری بی رویه آب در دستور کار قرار داده است.

عضو کمیسیون کشاورزی،آب و منابع طبیعی با بیان این که این کمپین تاکنون هیچ مبلغی از دولت دریافت نکرده است، گفت:اقدامات این کمپین نقش بسیار مهمی در آگاه سازی مردم به همراه داشته و تشکیل آن می تواند الگویی در سراسر کشور باشد.

 

 
 1  0
پاسخ به این نظر
ardeshir  1393/10/28 15:02:33

اول سدسیوند بعد قطار بعد هم این بعد هم نابودی کامل میراث ایران و ایرانی

/ 0 نظر / 19 بازدید